PAMOKOS VYKDYMO DALYS

  1. Pamokos įvadas (5 min.)
  2. Video peržiūra: Antanas Guoga. Mano sėkmės istorija (10 min.)
  3. Grupinė diskusija: Socialiniai ir kultūriniai aspektai (40 min.)
  4. Aptarimas (5 min.)

 

PASIRUOŠIMAS

  • Peržiūrėkite pamokos planą;
  • Pasiruoškite lentą bei reikalingas rašymo priemones (markerius, rašiklius ir popieriaus lapus)
Video peržiūra (10 min.)

Antano Guogos sėkmės istorija

PAMOKOS VYKDYMAS

 

Turėk tvirtą savo nuomonę

 

  • ŽODINĖ DISKUSIJA (trukmė 40 minučių)
  • Medžiaga ir pasiruošimas: Garsiai perskaitykite teiginius visai grupei arba nukopijuokite dalyviams skirtos medžiagos (žiūrėti apačioje Teiginiai: teisinga ar klaidinga?) punktą visiems grupės nariams.
  • Tikslas: Šio pratimo tikslas yra paskatinti dalyvius apgalvoti ir aptarti labiausiai paplitusius mitus apie alkoholį ir jo fizinį bei emocinį poveikį. Atliekant pratimą taip pat bus pateikta svarbių žinių šia tema.
Įžanga

Atlikdami šį pratimą dalyviai visi drauge ar grupelėmis turės pateikti savo nuomonę apie alkoholį ir su jo vartojimu susijusią riziką. Jaunuoliai turės apsispręsti, ar, jų įsitikinimu, teiginys yra teisingas ar klaidingas. Kai jie atsakys į klausimus, tuomet aptarkite dalyvių nuomones ir palyginkite jas su teisingais atsakymais, kurie pateikti pastabose.

Eiga
  1. Pasakykite dalyviams, kad aptarsite teisingus ir klaidingus teiginius apie alkoholį. Apsispręskite, kaip norėtumėte atlikti pratimą – visi drauge ar grupėmis.
  2. Tuomet išdalykite arba raiškiai perskaitykite teiginius, pateiktus dalyviams. Teisingi atsakymai į teiginius yra pateikti pastabose.
  3. Pratimą baikite aptardami šiuos klausimus:
    1. Ar žinote kokių nors mitų, susijusių su alkoholio vartojimu? Jie yra teisingi ar klaidingi?
    2. Kaip ir kodėl, jūsų manymu, kuriami mitai apie alkoholio vartojimą?
    3. Mitai yra buvę panaudoti kai kuriose kampanijose prieš alkoholį. Kurie iš mitų, mūsų aptartų atliekant šį pratimą, jūsų manymu, puikiai tiktų tokioje kampanijoje? Paaiškinkite kodėl.
    4. Pastabos Alkoholis žmones veikia skirtingai. Atsakymas: teisinga. Kai išgeriame, per kraują alkoholis greitai patenka į kraujotakos sistemą. Jis paveikia smegenis ir daro įtaką protinei veiklai. Alkoholis leidžia pasijusti labiau atsipalaidavusiems ir mažiau suvaržytiems. Jis taip pat paveikia tas nervų sistemos dalis, kurios atsakingos už kalbą, koordinaciją ir regėjimą. Visa tai reiškia, kad išgėrę per daug alkoholio jaučiamės apsvaigę, netvirti ir sunkiai sutelkiame dėmesį. Alkoholio poveikis konkrečiam žmogui priklauso nuo išgerto alkoholio kiekio, asmens kūno masės ir nuo maisto, kurį jis yra valgęs. Maistas skrandyje daro „tramdomąjį“ poveikį ir prisideda prie to, kaip alkoholį absorbuoja kraujas. Alkoholio poveikis taip pat priklauso ir nuo to, ko žmogus yra išgėręs ir kaip greitai tai išgėrė.

 

Moterys ir vyrai absorbuoja alkoholį nevienodai. Taip yra todėl, kad alkoholis paskirstomas po organizmą per kūno skysčius. Vidutinės moters kūnas sukaupęs daugiau riebalų ir turi mažiau skysčių nei vyro kūnas. Tai reiškia, kad jeigu vyras ir moteris išgers tokį patį kiekį alkoholio, jo koncentracija moters organizme bus didesnė nei vyro organizme, vadinasi, moterys yra linkusios apsvaigti greičiau nei vyrai.

Kai kurie žmonės retai arba niekuomet nejaučia pagirių.

Atsakymas: klaidinga. Visi, kurie išgeria per daug, kitą dieną jaučia pagirias. Pagirių simptomai yra tokie: troškulys, pykinimas, nuovargis, galvos skausmas, padidėjęs jautrumas garsui ir šviesai. Taip yra todėl, kad organizmas netenka pernelyg daug skysčių, o tai sukelia dehidrataciją. Be to, alkoholis sudirgina skrandį, dėl to gali kilti virškinimo problemų, prasidėti pykinimas ir vėmimas.

Kai kurie žmonės gali išgerti daugiau nei kiti ir nepatirti stiprių pagirių, tačiau visų mūsų organizmas reaguoja į išgertą pernelyg didelį alkoholio kiekį. Kepenys, pavyzdžiui, negali susidoroti su itin dideliu alkoholio kiekiu per trumpą laiko tarpą, o tai reiškia, kad organizmui prireikia daugiau laiko atsigauti.

Gėrimas iki apsvaigimo niekam nedaro žalos.

Atsakymas: klaidinga. Per vieną kartą išgertas didelis alkoholio kiekis gali būti pavojingas, nes organizmas nepajėgs absorbuoti viso alkoholio. Kenksmingas poveikis taip pat yra didesnis jauniems, o ne vyresniems žmonėms, mat jaunuoliai vis dar auga. Tam nėra tikslios amžiaus ribos. Siekiant apsaugoti jaunuolius, kurių organizmas vis dar auga, įstatymuose buvo nustatyta amžiaus, iki kurio jiems draudžiama pirkti alkoholį ir jį gerti, riba.

Apsvaigimas turi zinį poveikį. Jaučiamas šleikštulys, dvejinasi akyse, prarandama koordinacija ir pusiausvyra. Žmogus tampa pernelyg jautrus ir labiau linkęs priimti blogus sprendimus ar išsakyti dalykus, dėl kurių vėliau gailėsis. Vienu kartu išgėrus pernelyg didelį alkoholio kiekį, galima netekti sąmonės ar net mirti.

Žmonės yra linkę labiau rizikuoti, kai yra apsvaigę. Atsakymas: teisinga. Alkoholis paveikia asmens gebėjimą įvertinti riziką, o tai reiškia, kad jo paveikti. Žmonės nustoja save varžyti ir elgiasi rizikingiau. Tolesnis klausimas: Nurodykite kelias rizikos, kuri kyla apsvaigus, rūšis.

Žmonės, kurie išgėrinėja dažnai, daug ir reguliariai, gali turėti problemų dėl piktnaudžiavimo alkoholiu.

Atsakymas: teisinga. Žmogus, kuris alkoholį vartoja pernelyg dideliais kiekiais ir reguliariai, turi išgerti vis daugiau, kad pasiektų tą patį poveikį, o tai, be kita ko, lemia didesnę priklausomybės ir piktnaudžiavimo riziką.

 

Tolesni veiksmai

Tegul dalyviai parsineša šiuos užrašus su teiginiais ir atsakymais namo ir aptaria juos su tėvais.

Jeigu norite dar labiau įsigilinti į klausimus, pateiktus šiame pratime, siūlome paprašyti dalyvių atlikti tyrimą, kurio tikslas gauti daugiau informacijos ir atsakymų į pateiktus teiginius.

 

Teiginiai: teisinga ar klaidinga?
  • Alkoholis žmones veikia skirtingai.
  • Kai kurie žmonės retai jaučia pagirias arba niekada nejaučia.
  • Gėrimas iki apsvaigimo niekam nedaro žalos.
  • Žmonės yra linkę labiau rizikuoti, kai jie yra apsvaigę.
  • Žmonės, kurie geria dažnai, daug ir reguliariai, gali turėti problemų dėl piktnaudžiavimo alkoholiu.